V mnohých okresoch opäť svieti na semafore farba oznamujúca online vyučovanie. Veľa z Vás si s touto úlohou poradilo tak povediac ľavou-zadnou, na druhej strane je tiež veľa z Vás, ktoré stále čelia výzvam.
Prezradíme Vám 6 tipov a trikov na online vyučovanie Jolly Phonics, s ktorými sa Vám učenie detí na diaľku stane jednoduchším.
1. Príprava prostredia
Ak chceme motivovať deti k učeniu, je veľmi prospešné si pripraviť vhodné prostredie. Plagáty so známymi postavičkami ako Inky Mouse, Snake, Bee, kvetinky s “tricky words”. To všetko sa deťom bude spájať s hodinou Jolly Phonics. Ak máte možnosť, prineste si domov “Wall Frieze”. Nalepiť si ich môžete na veľký kartón, ktorý pred online hodinou roztvoríte a bude v pozadí za Vami. Deti sa často zaujímajú čo máte na stene, aké fotky, aké kreslo, aká lampa….to všetko zaberá ich pozornosť. Využite to a nasmerujte si kameru presne opačne. Nie do priestoru, ale smerom na stenu, kde uvidia “Wall Frieze, Tricky Words…”
2. Zapnite si kameru
Pri vyučovaní Jolly Phonics je nesmierne dôležitý vizuálny kontakt, či už na predvádzanie “actions”, ale i pri detaile pier na správnu výslovnosť jednotlivých “sounds”. Na tréningu sa väčšina z nás naučila správnu výslovnosť napr. “sound” p, u, a, alebo h. Bez vizuálneho kontaktu by správne naučenie jednotlivých sounds bola nesmierne náročná. Takže zapnite si kameru, motivujete tým aj deti, aby si oni zapli svoju kameru a vyučovanie sa tak stane viac osobným.
3. Nahrávajte svoje hodiny
Ak už učíte online, tak stačí zopár klikov navyše aby ste Vaše hodiny nahrávali. Umožníte tak svojim študentom sa vrátiť k hodine Jolly Phonics kedykoľvek. Budú si môcť precvičiť “sounds, actions”, prípadne precvičiť “blending”. Veľmi jednoduchý trik, ktorým môžete aj deťom, ktoré prípadne hodinu vynechali. Tak prečo si hodiny nenahrávať?
4. Odpovedajte na otázky
Veľa krát u detí vyvstane množstvo otázok. Počas prezenčného vyučovania je väčšina z nich zodpovedaná. To však neplatí na online vyučovanie. Deti majú často otázky, ktoré sa neopýtajú, lebo nemajú priestor. Doprajte deťom čas na otázky a starostlivo ich zodpovedajte. Deti to veľmi ocenia a budú mať pocit vypočutia.
5. Vyzývajte študentov
V prípade prezenčného vyučovania je veľmi jednoduché si všimnúť, ktoré dieťa sedí v zadnej lavici so sklonenou hlavou, vyhýba sa očnému kontaktu, nespolupracuje…. V prípade online vyučovania je to ťažšie, hlavne ak máte žiakov prvý rok. Skúste si dať tú námahu a vyzývať deti menom v prípade otázok. Ak sú otázky personalizované konkrétne, deti vyvíjajú väčšiu aktivitu a snahu, ako keď sú otázky dané len do pléna.
6. Majte zábavu
Nielen pre učiteľov, ale aj pre deti môže byť učenie sa online v izolácii skľučujúce. Tak prečo si to neoživiť? Veď učenie s Jolly Phonics je plné zábavy a deti naozaj baví. Použite svoj humor. Ak deti uvidia, že Vás online vyučovanie baví, bude baviť aj ich a spoločne budete mať príjemné hodiny, na ktoré sa budete tešiť.
Hľadáte viac tipov a trikov? Počuli ste už o našich online workshopoch?
Yvonne Dalorto, trénerka zo Španielska, spravila úžasný workshop, kde sa s Vami podelí o množstvo ďalších užitočných tipov na úspešné zvládnutie online vyučovania Jolly Phonics. Zaoberá sa ďaľšími témami, ako napríklad využívanie online materiálov, nápady na domáce úlohy, problém s hodnotením, predstavuje stránky s aktivitami pre deti a rozoberá výhody posielania materiálov žiakom v predstihu na prípravu.
Želáme Vám veľa úspechu do učenia. Veríme, že spomínané tipy a triky Vám pomôžu k ľahšiemu vyučovaniu online Jolly Phonics.